

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.9 mm |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.5 mm |
| Frequency | 80 kHz |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Bandwidth | 80 kHz |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Accuracy | 3 % |
| Linearity | 1 % |
| Response Time | 5 µs |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 9 mA |
| Max Supply Current | 12 mA |
| Max Input Voltage | 3.6 V |
| Current Sensing | 20 A |
| Sensitivity (mV/A) | 66 mV/A |
| Schedule B | 8542390000 |
| Frequency Range | 80 kHz |
| Type | Hall Effect, Open Loop |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Output Type | Ratiometric, Voltage |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Sensitivity | 66 mV/A |
Stock: 4461
Distributors
pcbx
Unit Price$2.47160
Ext.Price$2.47160
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.47160 | $2.47160 |
| 10 | $2.16554 | $21.65540 |
| 25 | $2.07150 | $51.78750 |
| 50 | $2.00224 | $100.11200 |
| 100 | $1.93385 | $193.38500 |
| 300 | $1.86995 | $560.98500 |
| 500 | $1.80817 | $904.08500 |
| 1000 | $1.73380 | $1733.80000 |
| 3000 | $1.70815 | $5124.45000 |
